aktualności

Projekt edukacyjny / taniec.edu / START

Zapraszamy do zapoznania się z nową inicjatywą edukacyjną Krakowskiego Centrum Choreograficznego o nazwie taniec.edu. Pilotażowa wersja projektu odbędzie się 28 kwietnia w Studio Krakowskiego Centrum Choreograficznego, w ramach której udział wezmą uczniowie z Gimnazjum w Rząsce.

PROJEKT EDUKACYJNY taniec.edu

Zgodnie z ideą promocji tańca współczesnego na możliwie szeroką skalę oraz związaną z tym potrzebą budowania dla niego publiczności poprzez kształcenie odbiorców sztuki tanecznej, Centrum rozpoczyna własny projekt edukacyjny pod nazwą taniec.edu.

Projekt w naszym odczuciu jest formą odpowiedzi na problem odbioru sztuki tanecznej, nazywanej często trudną, skomplikowaną w interpretacji czy wysublimowaną.

Projekt bazuje więc na współpracy między twórcami teatru tańca, w tym przypadku Grupą Wokół Centrum, a szkołami podstawowymi, gimnazjalnymi i średnimi, chcącymi wziąć w nim udział.

Mamy nadzieję, że właśnie przysłowiowa praca u podstaw, czyli współpraca ze szkołami pozwoli nam nie tyle obalić powszechne mity na temat teatru tańca, co przede wszystkim zarazić tych najmłodszych widzów nowym, odmiennym sposobem postrzegania i odczuwania sztuki performatywnej. Istotne jest tu samo przesuwanie granic mentalnych w głowach uczniów, budowanie ich wrażliwości, budzenie wyobraźni oraz zachęcanie do zaangażowania w sztukę i podejmowania intelektualnego wysiłku w kontakcie ze sztuką.

Głównym założeniem projektu jest oswajanie widzów z formą teatru tańca i tańcem współczesnym w możliwie najbardziej bezpośredni sposób. W tym kontekście edukowanie obecnych, ale i przyszłych odbiorców sztuki nie wydaje się możliwe bez uzbrojenia ich w adekwatne narzędzia, jakimi mogą tę sztukę określać, nazywać i interpretować.

Kształt projektu, bazujący na prezentacji spektaklu oraz analitycznej, otwartej rozmowie twórców i widzów, ma stanowić uzupełnienie lub znaczące wsparcie dla szkoły oraz nauczycieli przedmiotów takich jak wiedza o kulturze, język polski czy innych ścieżek związanych ze sztuką. Jest praktyczną propozycją programową, umożliwiającą uczniom bliski kontakt nie tylko z samą materią teatru tańca, ale i choreografem i tancerzami.

Wierzymy, że w kameralnej i klimatycznej przestrzeni naszego studio uda się nam wytworzyć atmosferę przyjazną dla uczniów i zachęcającą do swobodnej dyskusji.

Dzięki takiemu podejściu, uczniowie będą mogli zadać pytania, wyrazić wątpliwości i  skonfrontować swoją opinię z innymi, dowiadując się jednocześnie, że najcenniejsze są ich indywidualne doświadczenia, emocje i stany, a sztuka współczesna nie jest zawoalowana sama w sobie, trzeba jednak przymierzyć do jej analizy zupełnie odmienne od tradycyjnych kryteria i współczynniki.

Wszystkie szkoły zapraszamy do współpracy przy kolejnych odsłonach projektu!


Podczas pilotażowej wersji projektu Grupa Wokół Centrum zaprezentuje spektakl "Płaczki" uczniom z Gimnazjum w Rząsce w Studio Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Tuż po spektaklu odbędzie się wspólna rozmowa na temat tańca współczesnego, którą poprowadzi Dominika Szala-Wentland, teoretyczka, tancerka i nauczycielka tańca współczesnego, wprowadzając młodzież w temat odbioru tańca, a następnie do rozmowy dołączą artystki i choreografka spektaklu "Płaczki" Agata Moląg.

fotografia główna: Marcin Śmieszek

Informacje o Grupie Wokół Centrum

Koncepcja spektaklu: Agata Moląg

Taniec: Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec

Wprowadzenie: Dominika Szala-Wentland

Dominika Szala-Wentland

Instruktorka tańca współczesnego, tancerka, improwizatorka, która zajmuje się także teorią i historią tańca oraz animacją kultury. Absolwentka kursu Body-Mind Centering® w Bratysławie ze specjalizacją Infant Development Movement Education oraz Projektu Pilotażowego Wyższej Szkoły Sztuk Performatywnych przy Śląskim Teatrze Tańca. Od ponad 10 lat prowadzi zajęcia  z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi z zakresu szeroko pojętego tańca, improwizacji ruchowej i teorii tańca. Współpracowała m. in. z Davidem Zambrano, Hielke Diemer, Iwoną Olszowską (Eksperymentalne Studio Tańca), Jackiem Owczarkiem (Pracownia Fizyczna), Anitą Podkową-Brańką (Scena Tańca Współczesnego, Teatr Witkacego), Erykiem Makohonem (Krakowski Teatr Tańca) biorąc udział w projektach, spektaklach oraz warsztatach w Polsce i za granicą.

 

<
Sierpień 2017
>
pn
wt
śr
cz
pt
so
nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
<
Dzisiaj
>


Email Marketing by FreshMail